INFORMACJE DLA WYBORCÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W WYBORACH POSŁÓW EUROPARLAMENTU
W związku z wyborami posłów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja 2014 r. informuję o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych, wynikających z przepisów ustawy z dnia
5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.
Wyborcy niepełnosprawni mogą brać udział w wyborach na takich samych zasadach jak pozostali wyborcy, a ponadto przysługują im następujące uprawnienia:
-
prawo do głosowania korespondencyjnego
-
prawo do głosowania przez pełnomocnika
-
głosowanie w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych
-
głosowanie przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a
-
Prawo do głosowania korespondencyjnego ma wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego:
-
całkowitej niezdolności do pracy,
-
niezdolności do samodzielnej egzystencji,
-
orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
-
orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Zamiar do głosowania korespondencyjnego należy zgłosić w terminie do 4 maja 2014 r.
Zgłoszenia będą przyjmowane w Urzędzie Miasta Pionki, Al. Jana Pawła II 15 (pokój nr 29) w godzinach 7:00 – 15:00.
Zgłoszenie może być dokonane:
-
ustnie w Urzędzie Miasta Pionki, pokój nr 29 (I piętro),
-
pisemnie na adres: Urząd Miasta Pionki, Aleja Jana Pawła II 15, 26 – 670 Pionki
-
faksem pod numer (48) 341 42 04
-
w formie elektronicznej na adres: a.stepniak@pionki.pl
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w gminie Miasto Pionki, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenia, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille' a.
Wyborca, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów otrzyma z Urzędu Gminy pakiet wyborczy, który zostanie doręczony do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Informacja o uprawnieniu wyborców niepełnosprawnych w alfabecie Braielle'a znajduje się w Delegaturze KBW w Radomiu i na ewentualnie zainteresowanych będzie udostępniana.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (48) 341 42 51
-
Prawo do głosowania przez pełnomocnika mają wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca udzielający pełnomocnictwa składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Do wniosku należy dołączyć:
-
pisemną zgodę osoby na przyjęcie pełnomocnictwa, mającej być pełnomocnikiem,
-
kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnoprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat,
-
kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców prowadzonym przez gminę Miasta Pionki.
Wniosek taki wraz z załącznikami należy złożyć w terminie najpóźniej do dnia 15 maja 2014 r. w pokoju nr 29 Urzędu Miasta Pionki, Aleja Jana Pawła II 15, w godzinach 7:00 – 15:00.
( wzór wniosku do pobrania )
Akt pełnomocnictwa jest sporządzony w miejscu zamieszkania wyborcy lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku o jego sporządzenie.
Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. W tym celu najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów należy złożyć stosowne oświadczenie w Urzędzie Miasta Pionki lub dostarczyć takie oświadczenie do właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (48) 341 42 51.
-
Głosowanie w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wyborca niepełnosprawny na swój wniosek może głosować w wybranym przez siebie lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wniosek o dopisanie należy złożyć najpóźniej w dniu 11 maja 2014 r. w pokoju nr 29 Urzędu Miasta Pionki, Aleja Jana Pawła II 15, w godzinach 7:00 – 15:00.
Wykaz lokali wyborczych dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych:
-
Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 2 z siedzibą w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Pionkach, ul. Juliusza Słowackiego 4
-
Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 8 z siedzibą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Pionkach, ul. Leśna 3.
-
Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 14 z siedzibą w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Pionkach, ul. Kochanowskiego 12.
Szczegółowe informacje dot. udziału w wyborach osób niepełnosprawnych oraz o przysługujących im uprawnieniach znajdują się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.
Pełnomocnik
Urzędnik Wyborczy
(-) Alina Gola |